Péče o zuby je nedílnou součástí preventivních programů pro koně. Běžné stomatologické prohlídky by měli absolvovat minimálně jednou ročně, mladí koně do pěti let věku, starší koně a koně trpící specifickými stomatologickými obtížemi vyžadují zpravidla častější kontroly a ošetření. Jejich účelem je včasné odhalení případných patologií, jejichž četnost a závažnost se s věkem zvyšuje. U starších koní jde především o záněty zubů a parodontu a související záněty vedlejších nosních dutin, píštěle dolní čelisti a zlomeniny zubů či specifická onemocnění řezáků. U koní mladších je cílem prohlídek odhalení a ošetření případných vrozených či vývojových vad a řešení problémů s přezubováním ve věku 2-4 let, jako je zadržení zbytků mléčných zubů nebo ostré hrany. Běžnou praxí je rovněž odstraňování tzv. vlčích zubů, které se u některých koní prořezávají ve 2-3 letech věku a mohou být zdrojem dyskomfortu a problémů při uzdění mladých koní.

Pokud majitel pozoruje u koně náhle vzniklé nebo s časem se zhoršující problémy při příjmu krmiva jako např. žvancování nebo vypadávání krmiva z huby při žvýkání, náhlou neochotu přijímat buď seno nebo jádro, hubnutí, zápach z dutiny ústní, zvýšené slinění, jednostranný výtok z nozdry, nejčastěji hnisavého charakteru, tvorbu píštěle v oblasti dolní čelisti a mezisaničí, jednostranný měkký nebo tvrdý otok v oblasti horní nebo spodní čelisti nebo třepání hlavou, je třeba zavolat veterinárního lékaře a provést zhodnocení koně po stomatologické stránce.

Kvalitní stomatologické vyšetření a ošetření je možné provést pouze za použití sedativ, která jsou v koňské veterinární praxi běžně využívaná a představují při správném a odpovědném použití pro koně minimální riziko a zajišťují bezpečnost stomatologické procedury pro koně a personál a zároveň snižují bolestivost a tlumí tlak, který je vyvíjen na čelistní kloub při plném otevření dutiny ústní za pomoci stomatologického rozvěrače.

Pro naše klienty zajišťujeme ve spolupráci s MVDr. Romanem Vítkem kompletní stomatologický servis, který zahrnuje rutinní stomatologické prohlídky, broušení i komplikovanější procedury. V řadě případů je indikována extrakce zubu, která je prováděna v sedaci a lokálním znecitlivění a představuje někdy komplikovaný stomatochirurgický zákrok, který je možné bezpečně provádět pouze na klinikovém pracovišti. Ke stomatologickému vyšetření využíváme endoskop, s jehož pomocí je možné detailněji zobrazit a zaznamenat stomatologické nálezy a který je rovněž výborným pomocníkem během zákroku a při revizích po zákrocích v dutině ústní. Spolupracujeme se zahraničními pracovišti, kam referujeme některé pacienty na vyšetření počítačovou tomografií nebo na komplikovaná ošetření.

KONTAKTNÍ INFORMACE

VETERINÁRNÍ KLINIKA HM

Nový Dvůr 993
Heřmanův Městec 538 03

Telefon: +420 469 689 000

NONSTOP: +420 605 515 841

E-mail: info@klinikahm.cz

Map